Amerika’da Staj Türleri

Amerika’da Staj Türleri 2018-04-09T12:15:38+00:00

Birçok üniversite ve bölümde mezun olabilmek için staj yapmak zorunluluk haline gelmiştir ve bu alınan eğitimin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Okul sonrası iş hayatına atılmadan önce bir iş yerinde kısa süreli bile olsa yapılan bir staj, okulda alınan teorik eğitimin uygulamaya dökülmesi açısından son derece önemlidir.

Globalleşen dünyada ise artık mesafeler kısalmakta ve iş imkanları internet üzerinden araştırılarak dünyanın birçok bölgesi hakkında bilgi sahibi olmamız sağlanmaktadır. Mezuniyet sonrası iş görüşmelerine gitmeden önce CV’nizde bir fark yaratmak, iş hayatı kariyerinde başarılara imza atmak için yurtdışında yapılacak olan bir stajın faydaları göz ardı edilemez. Amerika’da staj programını iki farklı başlık altında inceleyebiliriz.


A – Amerika’da Internship Programı

Internship olarak adlandırılan program, halen öğrenci olan ya da mezuniyetinin üzerinden bir sene geçmemiş tüm adaylara Amerika’da en fazla 12’aya kadar staj yapma imkânı sağlayan bir maaşlı veya maaşsız staj programıdır.

B – Amerika’da PCT Programı

PCT Programı (Profesional Career Training) Üniversite ya da Master mezuniyetinin üzerinden bir yıl geçmiş ve okuduğu bölüm ile alakalı bir iş alanında en az bir yıl iş tecrübesi bulunan adaylara Amerika’da en fazla 18’aya kadar staj yapma imkânı sağlayan bir maaşlı veya maaşsız staj programıdır.

Turizm alanında en fazla 12 ay olarak yapılabilir. Lise mezunu, yüksek okul mezunu ya da mezun olduğu alandan farklı bir iş alanında staj yapmak isteyen adayların, staj yapmak istedikleri iş alanında en az 5 yıl profesyonel iş deneyimi olduğunu kanıtlamaları durumunda programa başvuru yapabilirler.

Amerika’da staj Business Internsip/PCT veya Turizm Internship/PCT alanlarında olabilir. Son yıllarda Amerikan hükümetinin stajyer aday alacak olan işlemlere uyguladığı yeni ve katı kurallardan dolayı Troy International olarak sadece Turizm alanında staj yapacak olan adayların kayıtlarını almaktayız.

Eğer öğrenci Business (IT-İşletme-Mimarlık vs.) alanında kendi işini bulursa DS2019 formunun getirtilmesi ve vize konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyiz, eğer sponsorlar tarafından iş alanda uygun staj pozisyonu gelirse Troy International olarak bunu uygun stajyer adaylarına duyurmak bizim en öncelikli görevimizdir. Full Placement ve Self Placement olarak adlandırdığımız iş bulma yöntemlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

Self Placement; Bu seçenekte aday staj yapmak istediği işletmeyi ve pozisyonu kendisi bulur ve Troy International olarak staja gidebilmek için zorunlu olan DS2019 formunun getirtilmesi ve vize danışmanlığı hizmeti sunmaktayız.

Full Placement; Bu seçenekte öncelikli olarak Turizm ve Otelcilik alanında uygun adaylara işini Troy International olarak biz bulmaktayız. Full placement seçeneğinden sunmuş olduğumuz hizmetler;

Program hakkında bilgilendirme.

Ön mülakat yapılması ve İngilizce seviyesinin belirlenmesi.

CV ve video resume hazırlanması konusunda yardımcı olma.

İşveren ile mülakat ayarlama ve mülakata hazırlık danışmanlığı verme.

Training  planı (Ds7002) yetkili sponsor aracılığı ile yayınlatma.

Sağlık sigortası yaptırma.

Vize randevusu alma ve vize danışmanlığı verme.

Uçak bileti konusunda yardım.

Konaklama konusunda yardım.

Program bitiminde Amerika’da ödenen vergilerin bir kısmının iadesi konusunda danışmanlık.

İstanbul Ofis

Barbaros Bulvarı Zümrüt Apt No: 33/3 Beşiktaş, İstanbul

Phone: 0212 238 38 18

Ankara Ofis

Meşrutiyet Caddesi No:10/29 Kızılay,06420 Ankara/Turkey

Phone: 0312 418 84 84

İzmir Ofis

Ali Çetinkaya Bulv. No:21/2 Alsancak,35220 İzmir/Turkey

Phone: 0232 422 01 29

Adana Ofis

Atatürk Cd.Gülbahçesi Sit. B Blok K:3 No:88 Seyhan,01130 Adana/Turkey

Phone: 0322 458 88 26