Amerika’da Turizm Stajı

Amerika’da Turizm Stajı 2018-04-09T12:17:24+00:00

Staj programı tıpkı Work and Travel programı gibi, Amerika Dış işleri Bakanlığına bağlı resmi kuruluşlar tarafından düzenlenen ve denetlenen bir kültürel değişim ve kariyer geliştirme programıdır. Program kapsamında üniversite mezunlarına, eğitim aldıkları alanla ilgili profesyonel, tam zamanlı, maaşlı ya da maaşsız, sağlık sigortaları olacak şekilde çalışma izni verilir.


Amerika’da Turizm Stajına Kimler Katılabilir?

Amerika’da turizm stajına katılmak için Turizm Otelcilik alanında üniversite eğitimi almış gerekmektedir. 2 yıllık Turizm Otelciliği mezunları da başvuru yapabilirler.

Mezuniyetin üzerinden bir yıl veya daha fazla süre geçmiş ise en az 2 yıllık turizm alanında iş deneyimine sahip olmak gerekmektedir. Katılacak adayların, çalışacakları pozisyona göre en az Upper-Intermediate seviyede İngilizce konuşabilmeleri gerekmektedir.


Amerika’da Turizm Staj Programı Katılım Süresi

Programın maksimum katılım süresi 12 aydır. Daha önce 18 aya kadar uzatmak mümkün iken yeni kural gereği 12 ay dan sonra programı uzatmak yasaklanmıştır.

İşletmelerin tercihine göre 6, 9 ay olacak şekilde de programa katılmak mümkündür. Kısa süreli yaz stajı yapmak isteyen adaylara ise Work and Travel USA programını değerlendirmelerini tavsiye ederiz, çünkü staj için işletmeler kısa dönemlik adayları tercih etmemektedirler.


Çalışma Koşulları ve Gelir

Stajlarını Turizm alanında yapan adaylar çalıştıkları pozisyona, deneyimlerine ve çalışılan otelin ücret politikasına göre değişen ücretler alırlar.

Amerika’da ücretler saatlik olarak hesaplanır. Ödemeler haftalık ya da 15 günde bir şeklinde ödenir. Saatlik ücretler 9 – 15 USD arasında değişebilir. Adaylar genellikle aylık 1.400 ila 2.000 USD civarında gelir elde ederler.

Amerika’da staj programı sayesinde çalışarak bütün kişisel masrafların karşılanması ve tutumlu olurlarsa biraz da para biriktirebilme imkânı vardır.

Konaklama

Genellikle işverenler stajyerler için kalacakları yerleri ayarlarlar. Konaklama paylaşımlı ev şeklinde olabilirler bazı işverenlerde anlaşmalı hostel ve moteller vasıtası ile bu hizmeti sunarlar.

Birçok otel, stajyerlerin ilk bir ya da iki hafta kendi otellerinde kalmalarına olanak sağlar ve bu sürede çevreyi tanımalarını ve isteklerine göre konaklama imkanlarını araştırmalarını sağlarlar.

Konaklama ücretleri, konaklama türüne, eyalet ve şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Paylaşımlı konaklamalarda haftalık ücretler 100 ile 250 USD arasında değişmektedir.

Ayrıca Troy International olarak, staj adaylarına gidecekleri yerde uygun konaklama seçeneklerinin belirlenmesi için danışmanlık desteği vererek adaylara bu konuda yardımcı olmaktayız.  Turizm Stajı Eğitim Planı (Training plan DS7002)

Amerika’da staj adayı çalıştırabilmek için firmaların her bir aday için özel hazırlanmış olan staj eğitim planını doldurmak ve yetkililer tarafından imzalanmak zorundadır.

Eğitim planı yetkili bir yönetici (süpervizör) eşliğinde uygulanır. Hem işveren hem de stajyer eğitim planına uygun hareket etmek zorundadır. İşverenler, adaylar için genellikle rotasyon uygularlar ve staj süresince kendileri için verimli olacak bütün pozisyonlarda çalışmalarını sağlarlar.

İstanbul Ofis

Barbaros Bulvarı Zümrüt Apt No: 33/3 Beşiktaş, İstanbul

Phone: 0212 238 38 18

Ankara Ofis

Meşrutiyet Caddesi No:10/29 Kızılay,06420 Ankara/Turkey

Phone: 0312 418 84 84

İzmir Ofis

Ali Çetinkaya Bulv. No:21/2 Alsancak,35220 İzmir/Turkey

Phone: 0232 422 01 29

Adana Ofis

Atatürk Cd.Gülbahçesi Sit. B Blok K:3 No:88 Seyhan,01130 Adana/Turkey

Phone: 0322 458 88 26