Work and Travel Vize Aşaması

Work and Travel Vize Aşaması2018-11-07T08:13:25+00:00

Amerika Birleşik Devletleri tarafından resmi olarak sınırları belirlenmiş ve desteklenen bir kültürel değişim programı olan Work And Travel ile ilgili merak edilenlerde biri de Work And Travel vize konusudur. Peki, Work And Travel vize için gerekli belgeler nelerdir?

Work And Travel vize için gerekli belgeler

Work And Travel vize işlemleri için vizeye gitmeden önce yapmanız gerekenler:

1) TROY danışmanınız tarafından sizinle bağlantı kurularak uygun olabilecek bir tarih ve saatte vize randevunuz alınacaktır.

2) Vize görüşmesi için tarih alındıktan sonra herhangi bir Akbank şubesine ABD Konsolosluk hesabına 160 USD yatırınız ve dekontunu alınız. Bu dekont vize esnasında konsolosluk yetkilisine verilecektir.

3) Vize icin gereken resmi vize formlarınız TROY tarafından size verilecektir. Bu belgeler sırası ile:

DS-2019 Formu: DS-2019 formunuz iki sayfadır. DS formunuzu TROY dan aldığınızda ilk yapmanız gereken formun doğru bir şekilde düzenlenip düzenlemediğini kontrol etmek olmalıdır.

İsim, soyad veya pasaport bilgilerinde bir yazım hatası veya yanlışlık varsa TROY’ a bildirmelisiniz ve DS formunun yenilenmesi için TROY’ a iade etmelisiniz.

Bilgilerde problem yoksa sizin tarafınızdan imzalanması gereken ve sayfanın alt kısmında bulunan tarih ve place (bulunduğunuz ülke şehir) bölümünü doldurmalısınız.

Bunun haricinde DS formu üzerinde herhangi bir ekleme veya karalama yapmamanız çok önemlidir.

SEVIS Belgesi 

Bu form, 35 dolarlık SEVIS ücretinizin sizin adınıza ödendiğini ve SEVİS kaydınızın yapıldığını gösterir.

4) Konsolosluk vize başvuru form DS160 eksiksiz doldurulmalıdır. Bu formları kaynak bölümünde bulunan örnek formlara bakarak doldurabilir ve veya bu konuda danışmanınızdan yardım alabilirsiniz.

5) Transkript (Transkriptler okulun kendi zarfında kapalı olarak alınacak ve zarfın kapatılan kısmına da mühür vurulmalıdır. Mümkünse transkriptler İngilizce olmalıdır.) Hazırlık sınıfı öğrencilerinin mutlaka okuldan onaylı not dökümü alması ve mümkünse 1 veya 2 hocasından referans mektubu istemesi gerekmektedir.

6) Varsa ABD’de calışacağınız kurumdan gelen iş sözleşmeniz (employer offer agreement form).

7) 1 adet resim

5X5 ebatlarında olmalı,Vesikalık fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalı,
Yüzü ön cepheden net bir şekilde görülmeli ve hiç bir mimik olmamalı,
Yüzde yüzlük vs. kullanılmamalı,

8) Bu maddede yer alan evraklar diğer evraklarla birlikte görüşme esnasında konsolosluk yetkilisine verilmemektedir. Ancak zorunlu halde göstermek üzere yanınızda bulunmasını tavsiye ediyoruz.

Ailenizin ve varsa sizin banka hesap bilgileriniz: Banka mektubu veya son bir sene içersinde hareket görünen hesap cüzdanlarının fotokopileri olabilir.

Anne babanızın;

  • emekli ise maaş bordrosu,
  • bir yerde çalışıyorsa o kurumdan alınmış maaş bordrosu,
  • kendi iş yeri var ise vergi levhasının fotokopisi; imza sirküleri, ticaret, sicil kaydı, resmi gazetede çıkan kuruluş ilanı fotokopileri,
  • ailenize ait var ise gayrimenkullerin fotokopisi,
  • ailenize ait var ise araç ruhsat fotokopisi.

Work And Travel hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve Work And Travel vize, Work And Travel başvuru, Work And Travel vize için gerekli belgeler gibi merak edilen konularla ilgili sorularınıza cevap bulmak için tıklayın; size en hızlı şekilde geri dönüş yapalım: Bilgi İstek Formu

Türkiye’nin Her yerinden BİZİ ARAYIN

Phone: 0850 433 87 69

Mobile: 0850 433 87 69