Öğrenci Olmayanlar Work and Travel Yapabilir mi ?

öğrenci olmayanlar work and travel yapılabilir mi ?

Öğrenci Olmayanlar Work and Travel Programına Başvurabilir mi ?

Work and Travel programı Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen bir kültürel değişim programıdır. Programa katılım şartları; örgün öğretim olup üniversite öğrencisi olmak, genel not ortalamasının 2.00 olması ve orta seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olmaktır.  Bu durumda, öğrenci olmayanların Work and Travel programına katılımı mümkün olmamaktadır.Öğrenci olmayanlar work and travel programına katılabilir mi ? Bu yazımızda tüm detayları anlatacağız.

Üniversite hayatı boyunca yurtdışı programlarından birine katılım fırsatı bulamamış fakat mezun olduktan sonra bu tarz bir programa katılım sağlamak isteyen çok sayıda aday bulunmaktadır. Bu adaylar Work and Travel programını araştırmakta ve katılım şartını sağlamadığından olumsuz dönüş almaktadırlar.

Bu yazımızın amacı, katılım şartlarına uymayan adaylar için alternatif programlar hakkında bilgi vermektir. Work and Travel programında; üniversite öğrencileri yaz tatili boyunca bu kültürel değişim programından faydalanarak sosyal ve yabancı dil yeteneklerini geliştirir. Öğrenci olmayanlar work and travel programına katılamaz.Bu durum programın ilk ve en önemli şartı olan örgün öğretim üniversite öğrencisi olması ile ilgilidir. Aynı zamanda yurtdışında yaşamak, çalışmak ve o hayatın bir parçası olmak 18-25 yaş grubu aralığı için ideal bir maceradır. Tam olarak bu noktada, benzer olanaklar sağlayan ve öğrenci olma şartı aramayan başka alternatifler de bulunmaktadır.

Work and Travel Programı Alternatifleri

Kültürel değişim programları dışında yurtdışında bir maceraya katılmanın diğer yollarından biri dil okullarıdır. Dil okulları ile öğrenciler üniversiteden mezun olduktan sonra; Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda, Malta ya da diğer Avrupa ülkelerine gidebilirler. Bu ülkelerde hem dil eğitimi alıp hem de 2 haftadan 52 haftaya kadar yaşama fırsatı yakalarlar. Dil okullarında dersler, çoğunlukta sabah saatlerinden öğle ya da öğrencinin aldığı kursa göre öğleden sonraya kadar devam eder. Dersi biten öğrenci gününün geri kalanını ise kendisine göre organize edebilir.

Dil okulları ile birlikte çalışma hayatını deneyimlemek isteyen öğrenciler için ise de ‘’work and study’’ gibi programlar bulunmaktadır. Work and study programı İrlanda, Avustralya, Dubai ve Malta ülkelerinden birinde dil eğitimi alan öğrencilerinin katılım sağlayabileceği bir programdır. İrlanda ve Malta için en az 6 aylık bir kurs Dubai içinse en az 3 aylık bir kurs programı seçen öğrenci alacağı dil eğitimi ile birlikte çalışma izni de alabilir. Bu şekilde hem yabancı dil eğitimi alıp hem de aldığı eğitimi pratik hayatta kullanma olanağı bulur.

Work and Study Programı Alternatif Olabilir mi ?

Work and Study programı için üniversite öğrencisi olma koşulu yoktur. Öğrencinin vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için sağlaması gereken şartlar; kalifiyeli bir profil (iyi bir meslek, üniversite mezuniyet notunun yüksek olması ya da daha önce kendi ülkesinde dil eğitimi almış olup üzerine bu eğitime yurtdışında devam etmek..) ile kurs, konaklama ve programı boyunca yaşam masraflarını karşılayabileceğini gösteren bir meblağ şeklindedir.

Aynı zamanda dil okulları ile yurtdışı ülkelerine giden adaylar, buralarda aldıkları dil eğitimi sonrasında ‘’university pathway’’ programlarına katılım sağlayarak master ya da kariyer geliştirme gibi sertifika programlarına da devam edebilirler. Bu programlara başlayabilmek için yabancı dili zaten ileri seviyede olan adaylar dil eğitimi sürecini atlayarak direk olarak kendisine uygun sertifika programı ya da master eğitimine de katılım sağlayabilirler. Bu tarz programlarda da öğrenci okul eğitimine devam ederken çalışma izni alabileceği ülkeler vardır.

Özetle; Troy International danışmanları olarak Work and Travel programına uygun şartları sağlayamayan adaylarımız için kendilerine uygun diğer programları birlikte seçiyoruz. Kariyerinize ve hayatınıza yön verecek size en uygun programı bulmak için bize ulaşabilirsiniz.